Slovenská asociácia logopédov
so sídlom v Bratislave

Menu

Speekle

Predstavujeme vám projekt Speekle, ktorého cieľom je motivovať deti v predškolskom veku k logopedickým cvičeniam pomocou zábavných počítačových hier. Sú vyvinuté tak, aby prostredníctvom inovatívnych technológií, zefektívnili aj samotnú prácu logopéda s pacientom. Vyvinuli ho študenti Fakulty informatiky a informačných technológií STU.

Logo Speekle
Slávnu štvorku, ktorá týmto programom vyhrala súťaž podnikateľský čin roka tvoria študenti STU FIIT Veronika Štrbáková, Peter Demčák, Ondrej Galbavý a Miroslav Šimek, ktorých má pod mentorským dohľadom Michal Barla.

Od nápadu k realizácii

Po konzultáciách s logopédmi sa študenti rozhodli svojim programom zlepšiť výslovnosť sykaviek s využitím cvičení prostredníctvom počítačovej hry.

Využiť počítač – k hre a logopedickým cvičeniam
Logopédi majú spolu s rodičmi najväčší problém deti k precvičovaniu hlások motivovať. Pomôcť im pri tom má práve hra, v ktorej si deti precvičia oromotorické svaly a správnu výslovnosť. A o čo v nej ide? Deti pomocou dvoch trpaslíkov zbierajú rôzne predmety a snažia sa nezobudiť draka, ktorému v tom bránia práve správnou výslovnosťou sykaviek.
Hra má 2 možnosti užívania – ako žiak, ako logopéd a prípadne aj ako rodič. Prostredníctvom hry dieťa robí to, čo mu je vlastné - hrá sa a zároveň hrovou formou pracuje na logopedickom cvičení.

Speekle
Pre logopéda sa naskytá možnosť obohatenia logopedickej práce s dieťaťom inovatívnym – moderným spôsobom s využitím počítača. Logopéd môže deťom nastaviť pomocou hry terapiu a následne kontrolovať cvičenia a zlepšenie rečových schopností. Keďže pomôcky tohto druhu na Slovensku absentujú Speekle ponúka logopédom, deťom a ich rodičom práve túto možnosť. Zároveň Speekle spúšťa svoju skúšobnú prevádzku otvorenú pre verejnosť. Už teraz môžete navštíviť webovú stránku beta.speekle.sk a vyskúšať si prvú verziu. Stiahnite si návod, ktorý by Vám mohol na začiatku pomôcť pri práci s aplikáciami Speekle. V prípade otázok nás môžete kontaktovať na info@speekle.sk alebo na Facebooku.

Čo nám odkazujú autori Speekle programu ? „Dúfame, že časom bude Speekle štandardnou súčasťou rečovej terapie, a to nielen na Slovensku.“

Anastázia Kormanová, Michal Barla