Prednášajúci
Doc. Jana Marková, PhD.
Mgr. Viki Čiernik-Kevická, PhD.
Rozsah
6 hodín
Poplatok
• Cena pre členov 100 eur
• Cena pre nečlenov 120 eur
(V cene je zahrnutý obed)
• Cena pre členov + publikácia testu TEJKO (70 eur) - zvýhodnený balík 160 eur
• Cena pre nečlenov + publikácia testu TEJKO (80 eur) - zvýhodnený balík 190 eur
(V cene je zahrnutý obed)
Termín uhradenia poplatku
Prosíme realizovať úhradu až po obdržaní faktúry na Váš mail.
Storno
• menej ako 7 dní pred kurzom: 50% ceny
• menej ako 48 hodín pred kurzom: 100% ceny
Kurz prináša aktuálne poznatky o procesoch subdominantnej mozgovej hemisféry so zameraním na jazykové kontexty. Účastníci sa oboznámia s príznakmi, ktoré vznikajú pri poškodení subdominantnej hemisféry, najmä v súvislosti s kognitívno-komunikačnými poruchami. Pozornosť bude venovaná aj diagnostickým prístupom, ktoré umožňujú hodnotenie jazykových kontextov a ich vzťahu k funkciám subdominantnej hemisféry. Jadro kurzu tvorí podrobné predstavenie Testu jazykových kontextov TEJKO, jeho štruktúry, subtestov a jednotlivých položiek. Účastníci sa naučia pracovať s normatívnymi dátami, interpretovať výsledky a efektívne využívať tabuľky pri hodnotení pacientov. Súčasťou kurzu bude aj analýza výkonov pacientov s rôznymi neurogénnymi poruchami komunikácie (NPK) a podrobný rozbor správnej administrácie testu.
Po absolvovaní kurzu bude účastník schopný:
✔ pochopiť úlohu subdominantnej hemisféry v jazykových procesoch,
✔ ovládať administráciu testu TEJKO a jeho jednotlivých subtestov,
✔ správne interpretovať normatívne dáta a analyzovať výkony pacientov,
✔ aplikovať získané vedomosti pri diagnostike a terapii pacientov s rôznymi NPK.
Kurz je primárne určený pre všetkých členov SAL. V prípade neobsadenia členmi budú miesta ponúknuté prihláseným nečlenom.
O PREDNÁŠAJÚCICH:
Doc. PaedDr. Jana Marková, PhD. je odborníčka v oblasti neurogénnych porúch reči s viac než 20-ročnou praxou vo výskume a vysokoškolskom vzdelávaní. Pôsobí na Katedre logopédie Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, kde sa dlhodobo venuje neurolingvistickej analýze reči u zdravých jedincov aj pacientov s mozgovými patológiami rôznej etiológie. Zameriava sa najmä na jazykové schopnosti na úrovni viet a textu a na procesy subdominantnej mozgovej hemisféry. Je hlavnou riešiteľkou viacerých vedeckých grantov zameraných na tvorbu nových diagnostických nástrojov pre klinickú prax. Ako spoluriešiteľka sa podieľala aj na výskume jazykových a komunikačných deficitov u pacientov s Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou. Výsledky jej výskumu sú publikované v renomovaných časopisoch. Okrem vedeckej činnosti sa aktívne venuje aj pedagogickej práci – je spolugarantkou študijného odboru Logopédia.
PhDr. Viktória Čiernik Kevická, PhD., ukončila magisterské aj doktorandské štúdium logopédie na Katedre logopédie Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Pôsobí ako odborná asistentka na Katedre logopédie PdF UK a zároveň ako vedecká pracovníčka na Ústave informatiky Slovenskej akadémie vied. Vo svojej práci sa zameriava na výskum jazykových schopností v dospelej populácii a ich narušenia pri afázii, poškodení subdominantnej mozgovej hemisféry, miernej kognitívnej poruche, Alzheimerovej a Parkinsonovej chorobe či frontotemporálnej demencii, vrátane primárnej progresívnej afázie. Venuje sa možnostiam včasnej diagnostiky neurodegeneratívnych ochorení s využitím umelej inteligencie a možnostiam využitia sociálnej robotiky pri diagnostike a terapii jazykových schopností. Okrem výskumnej činnosti poskytuje logopedickú intervenciu pacientom s neurogénnymi poruchami komunikácie v Centre MEMORY v Bratislave.